Szanowni Państwo,
jako PWS Konstanta S.A., na bieżąco monitorujemy aktualne orzecznictwo w zakresie ubezpieczeń oraz gwarancji ubezpieczeniowych, a także weryfikujemy kluczowe publikacje medialne i wydarzenia z rynku ubezpieczeniowego.
Walne Zgromadzenie Polski Gaz Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych (dalej: Polski Gaz TUW lub Towarzystwa) zdecydowało o rozwiązaniu Towarzystwa i otwarciu jego likwidacji w dniu 1 listopada 2024 r. (likwidacja dobrowolna). Począwszy od 1 listopada 2024 r. Towarzystwo działa pod nazwą Polski Gaz Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych w likwidacji. Powyższe działania są zgodne z realizowaną strategią integracji towarzystw ubezpieczeń wzajemnych funkcjonujących w Grupie PZU i przeprowadzane są zgodnie z planowanym harmonogramem procesu, który rozpoczął się nabyciem przez Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA 100% udziałów Polski Gaz TUW w dniu 25.01.2024 r. Powzięcie przez Walne Zgromadzenie Towarzystwa uchwały o rozwiązaniu Towarzystwa i otwarciu likwidacji jest zatem jednym z kluczowych etapów realizacji zakładanego planu. Konsekwencją otwarcia likwidacji, zgodnie z art. 319 uduir, jest całkowite wstrzymanie sprzedaży wszystkich produktów ubezpieczeniowych. Więcej informacji można znaleźć.https://polskigaztuw.pl/ogloszenia/likwidacja-polski-gaz-towarzystwa-ubezpieczen-wzajemnych/
Nowa połączona firma będzie działała pod marką Compensa, a marka Wiener stanie się marką handlową. Połączenie spółek odbywa się poprzez przeniesienie całego majątku Wienera, jako spółki przejmowanej, na Compensę, jako spółkę przejmującą zgodnie z art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych.
Marki Wiener i Compensa
"Łączymy siły i doświadczenia, aby jeszcze skuteczniej dbać o bezpieczeństwo naszych klientów. Obie marki pozostają na rynku, a zgodnie z harmonogramem prac połączeniowych, stopniowo będziemy wdrażać kolejne elementy naszej spójnej polityki produktowej i procesowej."
PWS Konstanta S.A. wypracowała z rynkiem finansowym nowe rozwiązania dla gwarancji długoletnich. Istnieje możliwość zabezpieczenia zarówno kilkuletnich kontraktów jak i długich okresów rękojmi za wady i gwarancji jakości. Rozwiązania "szyte są" na miarę klienta. Po więcej szczegółów zapraszamy do kontaktu z zespołem finansowym PWS Konstanta S.A.
Z dniem 28 marca 2022 r. Euler Hermes zmienił nazwę marki na ALLIANZ TRADE. Rebranding niczego nie zmienił w zakresie relacji z Ubezpieczycielem. Nazwy własne spółek Euler Hermes nie uległy zmianie. W dalszym ciągu Gwarantem w udzielanych ubezpieczeniowych gwarancjach kontraktowych pozostaje TU Euler Hermes S.A., zmianie uległa szata graficzna wystawianych dokumentów. Dzięki nowej nazwie marki spółki Euler Hermes korzystają z reputacji i siły grupy Allianz, z jej rozległej globalnej wiedzy i doświadczenia.
Informujemy, że UNIQA i AXA w Polsce połączyły siły. Integracja odbyła się na mocy decyzji Komisji Nadzoru Finansowego i wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Marka AXA zmieniła się w UNIQA i od 9 kwietnia 2021 r. działa jako:
- UNIQA Polska S.A. ul. Chłodna 51, 00-867 Warszawa KRS: 294038, NIP: 5213242907
- UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. ul. Chłodna 51, 00-867 Warszawa KRS: 0000271543, NIP: 1070006155
- UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie
S.A. ul. Chłodna 51,
00-867 Warszawa KRS: 0000041216, NIP: 5211036859
oraz
- UNIQA Towarzystwo Fuduszy Inwestycyjnych S.A.
- UNIQA Powszechne Towarzystwo Emerytalne S.A.
Gwarancje niezmiennie wystawiać będzie UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń
S.A.
Zmiany i uregulowania w zakresie gwarancji ubezpieczeniowych wprowadzone nową Ustawą z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2019 r., poz. 2019), która weszła w życie od dnia 01 stycznia 2021 r.
Tekst podpisanej przez Prezydenta RP ustawy Prawo zamówień publicznych z 11 września 2019. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2021 r., z wyjątkiem: art. 85 pkt 5, który wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia i art. 88, który wchodzi w życie z dniem 1 marca 2020.
W dniu 12.09.2019 r. Sejm uchwalił brzmienie nowej ustawy Prawo zamówień publicznych, natomiast 15.10.2019 r. Prezydent podpisał ustawę oraz przepisy ją wprowadzające.
Z dniem 18 października 2018 r. w życie wchodzą przepisy wprowadzające obowiązek elektronicznej komunikacji pomiędzy wykonawcą a zamawiającym, w ramach których zmieniają się także reguły wnoszenia wadium (w przypadku wyboru innej formy niż pieniądz, np. gwarancji ubezpieczeniowej).
Zgodnie z art. 45 ustawy Pzp zamawiający może wymagać przekazania elektronicznie przez wykonawcę oryginału gwarancji wadialnej podpisanej kwalifikowanym podpisem elektronicznym osób uprawnionych ze strony gwaranta.
Prezydent RP podpisał ustawę odsuwającą w czasie obowiązek elektronizacji zamówień poniżej progów unijnych
Elektronizacja zamówień publicznych
RODO w zamówieniach publicznych
NOWELIZACJA USTAWY PZP
Informujemy, że w dniu 29.08.2014r. Sejm znowelizował Ustawę Prawo Zamówień Publicznych w zapisach dotyczących przesłanek utraty wadium (art. 46 ust. 4a).